مایکروسافت اکسس, آفیس, کامپیوتر, نرم افزار, همه مطالب

آموزش ساخت پروژه دفترچه تلفن در بانک اطلاعات اکسس

حل مشکلات با کمک رایانه               

آموزش ساخت دفترچه تلفن در بانک اطلاعات اکسس

مایکروسافت /  Microsoft

تقریبا همه کاریران رایانه اسم مایکروسافت را بارها شنیده اند ، اما ممکن است با خدمات و محصولات این شرکت آشنایی نداشته باشند . قبل از شروع آموزش ساخت دفترچه تلفن در مایکروسافت اکسس ، بهتر است کمی اطلاعات کلیدی و مهم درباره شرکت سازنده آن داشته باشیم .

در تاریخچه این برند اینگونه ثبت شده است که بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ اقدام به تاسیس این ابر شرکت نموده است وبرای دفتر مرکزی شرکت بزرگ مایکروسافت شهر ردموند واقع در ایالت واشنگتن را درنظر گرفته است . بیل گیتس با تاسیس شرکت مایکروسافت و فروش محصولات آن و ارائه خدمات بی نظیر توانست درسال ۱۹۹۴ به ثروتمند ترین مرد جهان تبدیل شود واین مقام را به مدت ۱۵ سال حفظ نماید .

درسال ۲۰۱۶ شرکت مایکروسافت توانست بالاترین مقام و رتبه ،  در شرکت های نرم افزاری را بدست بیاورد . اسم مایکروسافت برگرفته از ترکیب مایکرو کامپیوتر یا ریز رایانه و سافت ور یا نرم افزار است که مخفف شده است . شرکت مایکروسافت . شعار بیل گیتس “یک رایانه روی هر میز در هر خانه ”  بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است .

مایکروسافت آفیس / microsoft office

یکی از مهم ترین محصولات شرکت مایکروسافت مجموعه نرم افزار های آفیس است که بسیار کاربردی بوده و کارایی بسیار زیادی برای کاربران رایانه ای دارد . مایکروسافت آفیس از چندین نرم افزار تشکیل شده است که نصب آن ها بسیار ساده و آسان بوده واز طریق dvd مانند دیگر نرم افزار های کاربردی صورت می گیرد . شرکت مایکروسافت مجموعه نرم افزار های آفیس را طوری طراحی کرده است که تمام نیاز های کاربران را برآورده کند . هریک از نرم افزار های آن کاربردی متفاوت دارند . که دراین مقاله به معرفی برخی از آن ها می پردازیم . از مهم ترین نرم افزار های آفیس می توان به برنامه های زیر اشاره کرد :

مایکروسافت آفیس ورد (word)

کاربران رایانه برای تولید محتوا ویا پرونده های متنی ودرمجموع تایپ متن و کتاب نویسی و…باید از نرم افزار ورد استفاده کنند . دراین نرم افزار می توانید متن و اطلاعات خود را  تایپ و ویرایش کنید وحتی از لینک و عکس نیز در متن خود استفاده کنید .

حل مشکلات با کمک رایانه

مایکروسافت آفیس اکسل (excel)

اگر کسی بخواهد عملیات ریاضی انجام دهد وبا اعداد وارقام سر و کار داشته باشد قطعا باید به سراغ اکسل برود واز کارایی های این نرم افزار ها بهره مند بشود . نرم افزار اکسل داده ها ، اعداد و ارقام وارد شده توسط کاربر را پردازش کرده و حاصل معاملات را به درستی در اختیار کابر قرار می دهد . امروزه حسابدار ها از مشتریهای پرو پا قرص نرم افزار اکسل می باشند .

مایکروسافت آفیس پاور پوینت (power point)

نرم افزاری که امروزه بیشتر در دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفته است و دانشجویان برای ساخت ارائه از آن استفاده می کنند . این نرم افزار پاور پوینت است که دقیقا مانند یک دستیاربرایشان عمل میکند . پاورپوینت قابلیت های بسیار زیادی دارد که با آن ها می توانید پرونده های متنی همراه با عکس وجلوه های بصری و نمودار ها را به راحتی بسازید و در اختیار دیگران قرار دهید .

مایکروسافت آفیس اکسس (access)

شرکت مایکروسافت برای سازماندهی کردن اطلاعات پیچیده و حجیم شما ، نرم افزار اکسس یا اکسز را معرفی می نماید .این نرم افزار پر کاربرد می تواند به راحتی ، انبوهی از اطلاعات شما را در خود ذخیره و نگهداری کند . برخی از شرکت های بزرگ که خرید وفروش و اطلاعات مالی آن ها بسیار حجم بالایی دارد ، از نرم افزار اکسس استفاده می کنند . زیرا نرم افزار اکسس علاوه بر ثبت وضبظ اطلاعات زیاد ، این قابلیت را دارد که گزارش وخروجی دقیق و کاملی نیز به کاربران بدهد .ما می خواهیم شما را به طور کامل با نرم افزار اکسس آشنا کنیم تا به آسانی اقدام به ثبت اطلاعات خود در این نرم افزار کنید .

اجزا تشکیل دهنده یک پروژه اکسس

جداول اکسس / Tables

جدول یا تیبل جهت نگهداری و ذخیره سازی اطلاعات و داده بکار میرود . از آنجایی که اکسس خود یک بانک اطلاعات data base می باشد ، اطلاعات در نرم افزار اکسس داخل ردیف های جدول ذخیره میگردد . در ادامه با اموزش ساخت جدول بیشتر اشنا می شوید.

فرم ها / Forms

فرم ها در اکسس ، پنجره های ورود اطلاعات به حساب می آیند . شما میتوانید با استفاده از قابلیت فرم ها در اکسس فرایند دریافت و ورود اطلاعات را بصورت زیبا و ساده تر انجام دهید .

پرس و جو ها در اکسس/ Querys

پرس و جوها یا کوئری ها برای یافتن اطلاعات در بین انبوهی از اطلاعات کاربرد دارند . شما میتوانید با کمک کوئری ها ، جستجو های دقیق و قدرتمندی را در اطلاعات بانک اطلاعات خود انجام دهید و اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج کنید .

گزارش ها / Reports

گزارش یا ریپورت ابزاری برای نمایش شکیل  قابل چاپ از اطلاعات می باشد . شما میتوانید اطلاعات یک جدول یا یک پرس و جو را در یک قالب گزارش ارائه نمایید .

آموزش تصویری ساخت دفترچه تلفن در اکسس

الف ) ساخت پایگاه داده یا بانک اطلاعات اکسس / database

۱ – برنامه اکسس را باز کنید و گزینه blank database را انتخاب کنید .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۲ – در سمت راست صفحه مقابلتان در قسمت file nameنام منتخب خود را بنویسید .

دفترچه تلفن اکسس

آموزش اکسس

۳ – در قسمت پایین نام ثبت شده ، محل قرار گیری فایل اکسس به طور پیش فرض ذکر شده است .

ساخت دفترجه تلفن اکسس

شما می توانید آدرس آن را تغییر دهید .

۴ – بعد از انجام عملیات و انتخاب نام وتغییر آدرس ، بر روی گزینه create  کلیک کنید .

مایکروسافت اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۵ – حالا پایگاه داده ما ساخته شد .

آموزش ساخت دفترچه تلفن اکسس

آموزش اکسس

ب) ساخت جداول اکسس

صفحه زیر پیش روی شما باز شده است .

 ۶ – روی گزینه create کلیک کنید .

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

درقسمت tables  چهار گزینه انتخابی وجود دارد

Table –Table Templates – Share point Lists – Table Design

ما برای ساختن یک جدول گزینه Table Design را انتخاب می کنیم .

دفترچه تلفن اکسس

دفترچه تلفن اکسس

 ۷ – حالا در قسمت Field Name  نام فیلد را تایپ کنید .

مایکروسافت آفیس اکسس

مایکروسافت آفیس اکسس

۸ –  درقسمت Data type  نوع داده را انتخاب کنید .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

توضیح ساخت جدول دفترچه تلفن در اکسس

جدول گروه تماس در اکسس

در مرحله بعد روی دکمه close کلیک می کنید .

۹ – سپس با پیغام مشخص شده در تصویر روبرو می شوید .

این پیغام از شما سوال می پرسد که آیا می خواهید تغییرات را ذخیره کنید ؟

روی دکمه yes کلیک کنید .

آموزش اکسس

آموزش اکسس

۱۰ – حالا نام مورد نظر را برای جدول ، در قسمت Table name تایپ کنید و ok  را بزنید .

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

آموزش اکسس

پیغام زیر روی صفحه شما نمایان می شود .

۱۱ – در صورتی که ما بخواهیم جداول موجود در پایگاه داده خود را به یکدیگر متصل کنیم نیاز به یک primary keyدرایم .شما می توانید در آینده نزدیک آموزش های کامل درمورد این مطالب را در سایت هکراه رایانه مطالعه نمایید و تا اینجای کار در همین حد اطلاعات برای ساخت دفترچه تلفن در اکسس کافی می باشد . در پنجره باز شده در این مرحله بر روی گزینه yes کلیک می کنیم . در صورتی که بخواهیم جداولمان در بانک اطلاعات اکسس با یکدیگر در ارتباط باشند .

آموزش ساخت دفترچه تلفن دراکسز

آموزش ساخت دفترچه تلفن دراکسز

۱۲- جدول ما ساخته شده است و آماده ورود اطلاعات می باشد که در ادامه این مبحث بانحوه ورود اطلاعات به جداول بانک اطلاعات اکسس آشنا می شوید .

دفترچه تلفن در اکسز

دفترچه تلفن در اکسز

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

جدول مخاطب در دفترچه تلفن اکسس

۱۳ – همانند جدول قبل ، جدول مخاطبین  را با فیلد های نام و نام خانوادگی ، تلفن ، آدرس ، توضیحات  و گروه تماس ایجاد میکنیم .همانند تصویر زیر

مایکروسافت آفیس اکسز

مایکروسافت آفیس اکسز

نکته مهم در این قسمت ، مربوط به اطلاعات تکراری در پایگاه داده اکسس می باشد . در داخل جدول تلفن ، فیلد هایی مانند تلفن و نام متغیر هستند و هر فیلد داده های مختص به خود دارد اما بعضی فیلد ها همانند فیلد گروه تماس در بسیاری از فیلد ها تکرار می شود .

ما برای دسته بندی مخاطبین و دسترسی راحت تر به مخاطبین دفترچه تلفن در اکسس ، آنها را گروه بندی میکنیم تا در مواقع لزوم راحت تر بتوانیم در بین شماره تلفن های داخل دفتر تلفن اکسس خودمان به جستجو بپردازیم .

۱۴ -بنابر این ما در این پروژه دفترچه تلفن اکسس ، جدولی را تحت عنوان گروه مخاطبین ایجاد می کنیم و گروه بندی های مختلف مورد نظرمان را در آن ثبت میکنیم .

دفترچه تلفن در اکسس

دفترچه تلفن در اکسس

۱۵ – حال نیاز داریم که اطلاعات فیلد نام گروه در جدول گروه را در داخل فیلد گروه تماس از جدول تلفن نمایش دهیم برای اینکار ابتدا جدول تلفن را به حالت دیزاین باز میکنیم .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

دفترچه تلفن در اکسس

گزینه look upدر اکسس

۱۶ – برروی فیلد گروه تلفن GroupPhone کلیک میکنیم . سپس در پایین صفحه در قسمت field properties بر روی گزینه look up کلیک میکنیم و سپس مقدار گزینه display control را با کلیک در انتهای کادر آن به گزینه combo box تغییر میدهیم.

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

دفترچه تلفن در اکسس

۱۷ -سپس از کادر سوم ،  row source type  ، سه نقطه انتهای کادر آن را میزنیم .

ساخت دفترچه تلفن در اکسز

ساخت دفترچه تلفن در اکسز

۱۸ – از پنجره باز شده جدول گروه تلفن را انتخاب و گزینه add را میزنیم و پس از اضافه شدن جدول گروه ، گزینه close را میزنیم  .

مایکروسافت آفیس اکسز

مایکروسافت آفیس اکسز

۱۹ -در این مرحله  بر روی فیلد گروه دبل کلیک میکنیم یعنی دوبار پشت سر هم کلیک میکنیم تا گزینه GroupPhone در قسمت field نمایش داده شود .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

مایکروسافت آفیس اکسز

۲۰ -سپس پنجره را میبندیم و گزینه yes را انتخاب میکنیم  تا پیغام زیر در کادر row source نمایش داده شود . و سپس پنجره جدول تلفن را میبندیم و تغیرات ذخیره میکنیم .

دفترچه تلفن اکسس

مایکروسافت آفیس اکسز

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۲۱ – حال دوباره جدول تلفن را باز میکنیم .یعنی بر روی جدول از ستون سمت چپ دوبار کلیک میکنیم و بر روی فیلد گروه تماس کلیک میکنیم . مشاهده میکنیم که یک علامت کشویی در انتهای فیلد اضافع شده که با کلیک بر روی آن میتوانیم اطلاعات فیلد گروه از جدول گروه تماس را مشاهده کنیم .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

خوب تا اینجای کار ساخت جداول ما برای دفترچه تلفن در اکسز به پایان رسید . اما مایکروسافت اکسس به این بسنده نکرده و قابلیت های بیشتری را جهت تسهیل در ورود اطلاعات به داخل جداول در نظر گرفته است که به آن فرم ورود اطلاعات اکسس میگوییم .

ج ) ساخت فرم ها

همانطور که گفتیم فرم ها پنجره های ورود اطلاعات به داخل جداول در اکسس می باشند . برای ساخت یک فرم از چند طریق میتوانیم اقدام کنیم که ما در این آموزش اکسس ، یکی از پرکراربرد ترین روش های ساخت فرم را به شما آموزش میدهیم .

توضیح مراحل ساخت فرم اکسس

۲۲ – برای ساخت فرم ها ، همانند جداول از منو create به قسمت forms مراجعه میکنیم و بر روی گزینه form wizard از کلکشن more forms کلیک میکنیم .

ساخت فرم در اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۲۳ – در پنجره باز شده از قسمت  tables / querys نام جدول مورد نظر را انتخاب میکنیم .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۱ ) اموزش ساخت فرم جدول گروه تماس در اکسس

۲۴ – طبق مرحله قبل ابتدا برای جدول گروه تماس یک فرم تهیه میکنیم . برای اینکار بعد از کلیک بر روی نام جدول مورد نظر فیلد های آن جدول را که قرار است در فرم نمایش دهیم ، نشان داده می شوند . حال از طریق دو گزینه فلش در وسط برای انتخاب فیلد ها کلیک میکنیم . بعد از انتخاب و انتقال فیلد های مورد نظر بر روی گزینه next کلیک میکنیم .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۲۵ – در این قسمت بسته به نوع پروژه میتوانیم یک از آیتم ها را انتخاب کنیم ، در صورتی که نمیدانید از کدام آیتم استفاده کنید ، گزینه پیش فرض را انتخاب و بر روی next کلیک می کنیم .

ساخت فرم در اکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۲۶ – در مرحله بعد برای فرم خود یک نام انتخاب میکنیم . و گزینه finish را میزنیم. در صورتی که گزینه اول تیک خورده باشد ، بعد از دکمه پایان ، فرم مربوطه باز میشود .

ساخت فرم در اکسز

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

دفترچه تلفن دراکسس

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۲ )آموزش ساخت فرم ورود اطلاعات به جدول مخاطب در اکسس

همانند همین مراحل برای ساخت فرم اطلاعات ورود اکسز ، یک فرم مناسب طراحی میکنیم . شما میتوانید در حالت دیزاین ، نحوه نمایش فرم ها را تغییر دهید .

د ) اموزش ساخت پرس و جو در اکسس یا query

کوئری ها ابزار مخصوص پرس و جو و جستجو در بانک اطلاعات می باشند . شما میتوانید با کمک یک کوئری در بانک اطلاعات اکسس بدنبال یک عبارت یا داده خاص بگردید . کوئری در اکسس مخصوصا در پایگاه های داده ای که اطلاعات بسیار زیادی دارند ، یک ابزار ضروری و لازم می باشد . بدون کوئری ها ، استخراج و استفاده از اطلاعات پایگاه داده اکسز و سایر بانک های اطلاعاتی کار بسیار طاقت فرسا ، زمانبر و در برخی موارد غیر ممکن می باشد .

شما میتوانید با طراحی کوئری های پیشرفته و حرفه ای اطلاعات بسیار خاصی را از جداول داده خود استخراج نمایید .

۲۷ – برای ساخت یک کوئری در اکسس همانند ساخت فرم و جدول به منو create مراجعه میکنیم و در قسمت other گزینه query wizard را انتخاب میکنیم .

دفترچه تلفن در اکسز

دفترچه تلفن در اکسز

پس از انتخاب گزینه کوئری ویزارد بنا به کاربرد کوئری یکی از سمپل های موجود را انتخاب میکنیم . بهتر است از گزینه پیشفرض استفاده کنید و بر روی ok کلیک کنید .

   ساخت کوئری یا پرس و جو از جدول مخاطب بر اساس نام مخاطب

۲۸ – در مرحله بعد ابتدا جدول یا کوئری مد نظر را انتخاب میکنیم همانند ساخت فرم ، فیلد های مد نظرمان را به قسمت selected field انتقال میدهیم .

ساخت دفتر چه تلفن در اکسس

ساخت دفتر چه تلفن در اکسس

آموزش اکسز

آموزش اکسز

۲۹ – پس از انتقال فیلد ها بر روی گزینهnext کلیک میکنیم . در این مرحله برای کوئری خود یک نام انتخاب کرده  و بر روی گزینه finish  کلیک میکنیم.

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسز

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسز

 ۳۰ – دو گزینه قابل انتخاب هستند که پیش فرض بر روی گزینه اول قراردارد. در صورتی که گزینه اول انتخاب شده باشد و بر روی finish کلیک کنیم ، کوئری ساخته شده اجرا میگردد .

دفترچه تلفن اکسس

دفترچه تلفن اکسس

۳۱ – در صورتی که گزینه دوم را انتخاب کنیم ، کوئری در حالت دیزاین یا طراحی باز میشود که میتوانیم تغیراتی در آن ایجاد کنیم .

کوئری در اکسس

کوئری در اکسس

نکته مهم در ساخت کوئری :

بدلیل اینکه در ساخت کوئری ها نیاز هست ما بدنبال مقادیر خاصی بگردیم ، نیاز هست تا در حالت دیزاین ، این تغیرات را بر روی کوئری اکسس خود اعمال نماییم .

۳۲ – بنابر این در این مورد ما قبل از زدن گزینه finish گزینه دوم را انتخاب میکنیم تا بعد از آن وارد حالت ویرایش یا design کوئری بشویم .

ساخت کوئری در اکسس

 ۳۳ – به عنوان مثال ما در این کوئری قصد داریم تا جستجوی خود را بر اساس نام یک مخاطب انجام دهیم . برای اینکار بایستی در قسمت criteria در پایین صفحه و زیر فیلد نام  عبارت زیر را تایپ کنیم .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

]نام مخاطب را وارد کنید[

۳۴ – کوئری را ببندید و با زدن گزینه yes تغیرات را ذخیره کنید .

ساخت کوئری ها در اکسس

ساخت کوئری ها در اکسس

۳۵ – حال از ستون سمت چپ کوئری ساخته شده را اجرا کنید . مشاهده میکنید که یک کادر محاوره ای باز میشود و ازشما درخواست میکند تا نام مخاطب مورد نظر را وارد کنید . و سپس بر روی گزینه ok کلیک کنید .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

مشاهده میکنید در صورتی که نام مورد نظر در جدول تلفن شما وجود داشته باشد ، اطلاعات آن مخاطب یا مخاطبین هم نام ، نمایش داده می شود .

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۳۶ – شما به راحتی توانستید یک کوئری در بانک اطلاعات اکسس خود بسازید و میتوانید با همین روش از همه آیتم ها و فیلدها کوئری های مد نظر خود را بسازید .

آموزش ساخت کوئری در اکسز

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

پس از ساختن کوئری ، جهت شکیل تر نمایش دادن نتایج و چاپ و .. میتوانیم نتیجه کوئری خود را در یک گزارش نمایش دهیم که در قسمت بعدی آموزش ساخت گزارش یا ریپورت اکسس برای شما ارائه گردیده است .

ه ) آموزش ساخت گزارش در بانک اطلاعات اکسس

همانطور که گفتیم شما میتوانید اطلاعات مد نظر خود را در جداول و کوئری های برنامه اکسس مشاهده نمایید . اما این نحوه مشاهده چندان کاربر پسند و مطابق نظر شما نخواهد بود .برای همین مایکروسافت آفیس اکسس ابزار گزارش یا ریپورت یا reports را به شما ارائه میدهد .

شما میتوانید با کمک ریپورت های اکسس ، خروجی اطلاعات جداول و پرسو جو های خود را بصورت حرفه ای ، شکیل و زیبا ارائه دهید . که در ادامه نحوه ساخت گزارش در اکسس را به شما آموزش میدهیم .

جهت ساخت ریپورت اکسس همانند جداول ، فرم ها و کوئری ها به منو create رفته و اقدام به ساخت گزارش مد نظر خود میکنیم .

۳۷ – در قسمت report اکسس هم مثل سایر قسمت ها چندین راه برای  طراحی صفحات گزارش اکسس وجود دارد . که ما در این آموزش از همان روش معمول report wizard استفاده میکنیم .

آموزش ساخت دفترچه تلفن دراکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

در ادامه شما با خواندن مطلب آموزش ساخت گزارش از یکی از کوئری های بانک اطلاعات دفترچه تلفن اکسس ، با نحوه ساخت و طراحی یک گزارش بصورت کامل آشنا میشوید .

 آموزش تصویری ساخت گزارش بر اساس جستجو بر اساس نام مخاطب

همانطور که در مبحث قبل دیدید ما یک جستجو بر اساس نام مخاطب طراحی نمودیم تا لیست نام های مد نظر خود را تهیه نماییم

و حال در این قسمت سعی داریم تا نحوه نمایش خروجی این کوئری را در یک گزارش به شما عزیزان آموزش دهیم .

۳۸ – برای اینکار همانطور که در قبل گفتیم به منو create رفته و از قسمت report گزینه reportwizard  را انتخاب میکنیم .

در این قسمت هم همانند ساخت فرم ها و کوئری های اکسس ، ابتدا نام جدول یا کوئری مد نظر را انتخاب میکنیم . که ما در این پروژه قصد داریم از کوئریی که ساختیم استفاده کنیم ، بنابر این کوئری ساخته شده را انتخاب کرده و بعد از انتخاب نام کوئری ، همانند قبل فیلد های مد نظری که می خواهیم در فرم گزارشمان نمایش داده شوند را انتخاب میکنیم و با زدن گزینه next به مرحله بعد می رویم .

آموزش ساخت دفترچه تلفن در اکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

۳۹ – در صفحه بعدی امکان گروه بندی اطلاعات لیستمان وجود دارد و میتوانیم بر اساس فیلد های منتخب ، خروجی اطلاعات خود را گروه بندی کنیم . این گروه بندی ها به نمایش بهتر و شکیل تر اطلاعات ما کمک میکند .اما در صورتی که شما از کارایی این قسمت اطلاعی ندارید ، پیشنهاد میگردد ، بصورت پیشفرض کار را دنبال کرده و بر روی گزینه next کلیک کنید .

ساخت دفترجه تلفن دراکسس

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

روش مرتب سازی خروجی اطلاعات اکسس

۴۰ – در قسمت بعدی امکان سورت کردن یا مرتب سازی نتایج بر اساس حروف الفبا یا اعداد وجود دارد . شما میتوانید در این قسمت با انتخاب یک فیلد در کادر ها ، نمایش خروجی اطلاعات را بر اساس مرتب سازی فیلد مد نظر نمایش دهید .

در صورتی که شما فیلد نام را انتخاب کنید ، خروجی اطلاعات بر اساس حروف الفبای مخاطبین نمایش داده میشود . ودر صورتی که هیچ گزینه ای را انتخاب نکنید ، ترتیب نمایش مخاطبین بر اساس ترتیب ثبت آنها در برنامه خواهد بود .

بنابر این پیشنهاد میشود در صورتی که خیلی به این مساله اشراف ندارید بصورت پیشفرض از این قسمت هم عبور کنید و با زدن گزینه next وارد مرحله بعد شوید .

دفترچه تلفن دراکسز

ساخت دفترچه تلفن در اکسس

لازم به ذکر می باشد که کارشناسان همراه رایانه بصورت شبانه روزی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در این زمینه میباشند . شما میتوانید خودتان پروژه های پیشرفته بانک اطلاعات اکسس را با کمک ها آموزشی کارشناسان همراه رایانه انجام دهید و از قابلیت های خیره کننده این برنامه محبوب و کارامد برای پیش برد کارهای خود و سازمان خود استفاده نمایید .

جهت ارتباط با کارشناسان همراه رایانه و دریافت کمک تلفنی رایانه ای کافیست در سرتاسر کشور با تلفن ثابت ، شماره  هوشمند کشوری ۹۰۹۹۰۷۰۳۴۵ را بدون کد شماره گیری نمایید .

۴۱ – در مرحله بعد میتوانید نحوه نمایش اطلاعات در صفحه را مدیریت کنید که در این قسمت هم پیشنهاد میگردد بصورت پیشفرض کار را دنبال نموده و یا در صورتی که از قابلیت ها گزینه ها با خبرید ، گزینه مد نظر خود را در نحوه نمایش اطلاعات گزارش اکسس ، انتخاب کرده و با زدن گزینه next به مرحله بعد بروید .

ساخت دفترچه تلفن دراکسس

ساخت دفترچه تلفن دراکسس

۴۲ – در این قسمت هم میتوانید با توجه به سلیقه خودتان یکی از استایل ها را برای نمایش فونت ها و دیزاین صفحه انتخاب کنید  .

چاپ اطلاعات در اکسس

همانطور که گفتیم یکی از کاربرد های گزارش یا ریپورت اکسس ، نمایش شکیل تر اطلاعات خروجی ما می باشد . با انتخاب استایل مورد نظر خود و زدن دکمه next به مرحله بعد بروید .

ساخت دفترچه تلفن دراکسس

ساخت دفترچه تلفن دراکسس

۴۳ –  با در نظر گردر مرحله بعد هم دقیقا همانند ساخت کوئری و فرم ها میتوانید برای گزارش خود یک نام در نظر بگیرید و در پایان با زدن دکمه finish ساخت گزارش اکسس خود را به اتمام برسانید ، آن را باز کنید و یا در حالت دیزاین یا ویرایش باز کنید .

دفترچه تلفن در اکسز

دفترچه تلفن در اکسز

۴۴ – که در این قسمت با توجه به اینکه گزارش اکسز خود را از روی کوئری جستجو بر اساس نام خود ساخته ایم ، با اجرای گزارش اکسس ، کوئری مد نظر ما اجرا میشود و از ما در خواست ورود نام مخاطب مورد نظر را دارد.

دفترچه تلفن در اکسس

دفترچه تلفن در اکسز

۴۵ – بعد از ورود اطلاعات مخاطب مورد نظر ، نتایج خروجی کوئری در گزارشی که ساختیم طبق عکس زیر نمایش داده میشود .

ساخت گزارش در اکسز

ساخت گزارش در اکسز

شما در این مبحث یادگرفتید که چطور با استفاده از امکنات برنامه مایکروسافت اکسس از قبیل جداول ، فرم ها ، کوئری ها و گزارش ها یک برنامه کاربردی و جذاب دفترچه تلفن بسازید و به راحتی مخاطبین خود را با قابلیت جستجو و گزارش گیری ، ذخیره کنید .

مزایا یادگیری اکسس

در صورتی که برنامه اکسس را بصورت حرفه ای آموزش ببینید ، شما میتوانید خودتان ، بدون داشتن دانش برنامه نویسی و تنها با چند کلیک و بصورت ویژوالی و ویزاردی اقدام به طراحی برنامه ها و بانک های اطلاعاتی کنید .

انواع برنامه های نگه داری اطلاعات از قبیل اطلاعات مشتریان ، دانش آموزان ، محصولات ، انواع برنامه های حسابداری و … را میتوانید با کمک برنامه اکسس طراحی و تولید کنید .

کارشناسان حرفه ای مرکز همراه رایانه در زمینه اکسز ، پاسخگوی مشکلات و سوالات شما عزیزان بصورت شبانه روزی میباشند . انجام پروژه های اکسس شما توسط کارشناسان ما پذیرفته می شود . همچنین برگزاری کلاس های خصوصی و عمومی آموزش اکسس از مبتدی تا پیشرفته در سطح استان تهران نیز توسط اساتید مرکز همراه رایانه انجام میشود .

شما میتوانید با مراجع به صحه آموزش اکسس میتوانید آموزش های کامل تر و بیشتری از اکسس را مشاهده نمایید .

حل مشکلات با کمک رایانه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *