اورکلاک یکی از عمده تغییراتی است که روی سرعت CPU و GPU انجام میشود تا بتوانیم از حداکثر قابلیتهای قطعه سخت افزاری خود استفاده کنیم و به سرعت آن بهبود ببخشیم. زمانی که عملیات OC روی سیستم انجام می شود تعداد عملیات در هر ثانیه افزایش یافته سرعت سیستم افزایش یافته و سرعت انجام عملیات نیز بیشتر می شود. نکته قابل توجه در عملیات OC اینست که با اینکار دمای بیشتری تولید شده و در نتیجه نیاز ما به تهویه و سیستم های خنک کننده بیشتر میشود.
زمانی که CPU تولید میشود کارخانه آنرا طوری تنظیم می کند که در فرکانس خاصی بتواند کار کند. در واقع یک ماکزیمم کاری برای آن در نظر می گیرند. زمانی که یک CPU استاندارد باشد هیج حرارتی تولید نمی کند و یا اگر هم تولید کند خیلی زیاد نیست. در نتیجه نیازی به خنک کننده هم نداریم. ولی شما میخواهید این قابلیتها را افزایش داده و از حداکثر سرعت CPU استفاده کنید. در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که اورکلاک چگونه صورت می گیرد.


طریقه انجام اورکلاک

قبل از اینکه بخواهیم عمل اورکلاک را به شما آموزش دهیم باید بگوییم که هر CPU را نمیتوانیم اورکلاک کنیم. در واقع مادربردها اجازه این کار را به کاربر نمی دهند. در واقع فرکانسها لاک شده است و به کاربر این اجازه را نمیدهد. ما به شما پیشنهاد می کنیم چنانچه میخواهید یک سیستم برای بازی کردن جمع آوری کنید سیستمهایی را جمع آوری کنید که به شما اجازه اورکلاک را بدهند.
و همچنین سعی کنید از تجهیزات خنک کننده به خوبی استفاده کنید و حرارت اضافی را نیز از بین ببرید . گفتن این نکته ضروری است که نباید هر جا با کند شدن سیستم روبرو شدید به فکر اورکلاک بیفتید. در واقع بیشتر CPU های امروزی طوری طراحی شده اند که با اورکلاک خیلی سرعت آنها افزایش نمی یابد. در بعضی واقع میتواند این اشکال بخاطر کند بودن سرعت دیسک سخت شما باشد
که چنانچه به جای دیسک سخت از هارد SSD استفاده کنید قطعا سرعت شما افزایش می یابد و در نهایت شاید یک گیمر با اورکلاک بخواهد سرعت بازی را افزایش دهد ولی خوب است بدانید که سرعت گرافیک نیز در اجرای بهتر بازی نقش موثری دارد.
برای انجام اورکلاک ابتدا یک سیستم خنک کننده مناسب تهیه کنید و به خنک کننده های درون کیس اکتفا نکنید. حتی اگر برایتان ممکن است از کیسهای بزرگتر نیز میتوانید استفاده کنید.
همچنین می توانید از سیستمهای خنک کننده آبی استفاده کنید بدینصورت که آب در سراسر لوله جریان می یابد و به خنکی سیستم کمک می کند. البته این روش یک روش گرانتر می باشد.
برای اورکلاک بایوس می بایست فرکانس را تا حدی افزایش دهیم و بعد از اینکه تغییرات را انجام دادیم سیستم را می بایست راه اندازی کنیم. زمانی که یک عملیات سنگین روی سیستم انجام دادیم و سیستم مشکلی نداشت می توانید مطمئن باشید که عمل اورکلاک به خوبی انجام گرفته است.
ذکر این نکته ضروری است که با عملیات اورکلاک قطعه از گارانتی خارج شده و انجام بیش از حد اورکلاک کارایی قطعه را کاهش می دهد. البته لپ تاپها هم قابلیت اورکلاک را دارند ولی با توجه به حجم آنها و فضای کوچکی که برای تهویه دارند قطعا این عمل حاصلی جز ضرر و زیان نخواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 13 =