تفاوت تصاویر وکتور و راستر و همچنین تبدیل عکس راستر به وکتور در فتوشاپ را اینجا بخوانید و سوالات و مشکلات فتوشاپی خود را به صورت شبانه روزی با شماره ۹۰۹۹۰۷۰۳۴۵ همراه رایانه بپرسید !!! ویژگی های تصاویر برداری و وکتور و تیز کاربرد های آن را نیز در این صفحه بخوانید

همانطور که می دانید نرم افزارهای گرافیکی به دو دسته تقسیم می شوند: گروه اول تصاویر وکتور هستند که توسط برنامه Illustrator و یا CorelDrawایجاد می شوند. در روش وکتور هر شئی بصورت خطی طراحی شده بطوریکه یک خط از یک نقطه شروع و روی همان نقطه پایان می پذیرد. به این نوع خط که شئی بسته گفته می شود و قابل رنگ آمیزی نیز می باشد.

در روش دیگر نقطه آغازین از یک گوشه شروع شده و در نقطه دیگری به پایان می رسد. که البته این شی قابل رنگ آمیزی می باشد. در ر دو صورت به هر دو آنها خط یا بردار گفته می شود. وکتورها دارای ویژگیهای خاصی هستند از جمله می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • تصاویر ایجاد شده در این نرم افزارها در هنگام بزرگ نمایی دچار افت کیفیت نمی شوند.
  • از این برنامه ها در هنگام صفحه آرایی استفاده می شود.
  • این فایلها به خاطر ابزارهای مهندسی، خط کش های ویژه ، و استفاده از خطوط راهنما دقیق تر عمل می کنند.
  • این تصاویر برای نقاشی های دیجیتالی و تنوع در رنگ آمیزی در اختیار کاربر قرار گرفته است.

از معروفترین پسوند های فایلهای وکتورCDR  برنامه Corel Draw و IL برنامه ی Illustrator می باشد.

اما تصاویر برداری کاربردهای زیادی دارند که در ادامه  به بعضی از آن‌ها اشاره می کنیم:

  • طراحی آرم و لوگو
  • طراحی متون گرافیکی
  • طراحی آیکون
  • طراحی شکل و ابزار در گرافیکهای رایانه ای

گروه دوم تصاویر راستر می باشند. همانطور که می دانید تصاویر از پیکسلها ساخته شده است. پیکسلها به صورت مربعی شکل بوده و به ضوح می توانیم آنها را ببینیم. زمانی که در فتوشاپ روی تصاویر کلیک می کنیم تصاور به صورت مربعهای کوچک نمایش داده می شود و پر واضح است که هر چقدر تعداد پیکسلها بیشتر باشد تصویر از کیفیت بالایی برخوردار می شود. به برنامه هایی که تصاویر را به صورت پیکسل بازسازی میکنند، Raster  گفته می شود که از جمله آنها می توانیم به فتوشاپ اشاره کنیم. از فتوشاپ در زمینه تصویر سازی، افکت گذاری، ویرایش تصویر و صفحه آرایی اهمیت ویژه ای دارد.

 در اینگونه برنامه ها رزولوشن یا وضوح از اهمیت بالایی برخوردار می باشد ولی اگر دقت کرده باشید در برنامه های وکتور وضوح خیلی معنایی ندارد. در اینگونه تصاویر در هنگام افزایش وضوح ، تصویر کیفیت خود را از دست می دهد.

از مهمترین پسوند های برنامه های Raster می توانیم  به PSD قالب مخصوص برنامه فتوشاپ، JPG، GIF، Tiff و BMP اشاره کرد. در ادامه یاد آوری می کنیم که این نرم افزارها برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند و به نوعی مکمل یکدیگر محسوب می شوند.

آ


طریقه تبدیل تصاویر راستر به وکتور در فتوشاپ

قبل از اینکه بخواهیم طریقه تبدیل تصاویر راستر به وکتور را به شما نشان دهیم از شما می خواهم که در تصاویر زیر این نمونه از انواع تصاویر را ببینید تا به تفاوت بین این تصاویر پی ببرید.

وکتور فتوشاپ

ما نیز در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که چگونه یک تصویر  وکتور را به راستر تبدیل کنید. برای اینکار می توانید از نرم افزار کرل استفاده کنید. یعنی یک تصویر طراحی کنید  ، زمانی که این تصویر را با پسوند EPS ذخیره می کنیم به حالت وکتور و زمانی که از آن خروجی JPEG تهیه می کنید تصویر خود را به راستر تبدیل کرده اید.

در  ادامه با استفاده از نرم افزار فتوشاپ یک تصویر را از حالت راستر به وکتور تبدیل می کنیم. بنابراین ابتدا یک تصویر را در فتوشاپ باز می کنیم. و یک بخش از تصویر را انتخاب می کنیم.سپس یک لایه جدید اضافه می کنیم. لایه اصلی را غیر فعال می کنیم و بخش انتخابی را رنگ آمیزی می کنیم. به تصویر زیر دقت کنید.

وکتور فتوشاپ

این تصویر به صورت پیکسل می باشد و در زمان تغییر اندازه و یا تغییر کیفیت ، دچار افت می شود. بنابراین ما آنرا به وکتور  تبدیل می کنیم  که راههای اینکار در بالا شرح داده شد. با انجام مراحل فوق تصویر به صورت زیر تبدیل می شود.

وکتور فتوشاپ

جهت کسب هر گونه آگاهی جهت تبدیل اینگونه تصاویر به یکدیگر می توانید از راهنمایی کارشناسان همراه رایانه به صورت شبانه روزی بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 5 =